Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου 2024

ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΕθνική Ελλάδος Μπάσκετ: Πανηγυρικά στους Ολυμπιακούς Αγώνες με νίκη επί της Κροατίας

Η εθνική ομάδα μπάσκετ επικράτησε με 80-69 της Κροατίας στον τελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά στον Πειραιά και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες για πρώτη φορά μετά από 16 χρόνια.

Αποστολή εξετελέσθη! Η Εθνική Ομάδα μπάσκετ πέτυχε τον μεγάλο στόχο της φετινής χρονιάς και επιστρέφει στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα και 1 κλέψιμο. Σημαντική συμβολή είχε και ο Νικ Καλάθης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά με τους ψηλούς παίκτες να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο Παπαγιάννης σκόραρε τους πρώτους πόντους για την Ελλάδα (5-5) και στη συνέχεια οι Αντετοκούνμπο και Καλάθης οδήγησαν την Εθνική στο 12-9. Οι Κροάτες απάντησαν με ελεύθερες βολές και τρίποντο του Σάριτς, αλλά ο Παπαγιάννης απάντησε με το ίδιο νόμισμα, κρατώντας την ομάδα κοντά στο σκορ. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έφερε το σκορ στο 22-20, αλλά οι Κροάτες ισοφάρισαν πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-22).

Στη δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός έπεσε, αλλά ο Γιάννης με 5 προσωπικούς πόντους έφερε την Ελλάδα στο 27-24. Οι ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ μέχρι που οι Παπαγιάννης και Τολιόπουλος με συνεχόμενα τρίποντα έκαναν το 35-29. Ο Παπαγιάννης συνέχισε να σκοράρει, φτάνοντας την ομάδα στο 40-33, και παρά την αντεπίθεση των Κροατών, η Εθνική πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 45-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γουόκαπ και Καλάθης έφεραν την Εθνική στο 50-41. Οι Κροάτες μείωσαν, αλλά ο Καλάθης με 8 συνεχόμενους πόντους διατήρησε το προβάδισμα (60-50). Η Εθνική συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 66-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι ομάδες δυσκολεύονταν να σκοράρουν, αλλά η είσοδος του Καλάθη άλλαξε τα δεδομένα (68-55). Παρά τις προσπάθειες των Κροατών, η Εθνική κράτησε την ψυχραιμία της και κέρδισε με τελικό σκορ 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 45-39, 66-53, 80-69

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 6, Λαρεντζάκης 3, Τολιόπουλος 5, Καλάθης 14, Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 19, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 8, Αντετοκούνμπο 23, Μήτογλου 2

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σέζαρ): Φιλίποβιτς, Σμιθ 4, Κρούσλιν, Χεζόνια 15, Σάριτς 14, Μ. Ντρέζνιακ 15, Ν. Ντρέζνιακ 2, Ζούμπατς 19, Νάκιτς