Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΜουντιάλ 2022, Σενεγάλη – Ολλανδία 0-2: Πρεμιέρα με νίκη για τους «οράνιε»

Μουντιάλ 2022, Σενεγάλη – Ολλανδία 0-2: Πρεμιέρα με νίκη για τους «οράνιε»

Η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ πήρε μία αγχωτική νίκη

Με γκολ του Κόντι Γκάκπο στο 84′ και του Κλάασεν στις καθυστερήσεις, η Ολλανδία επιβλήθηκε με 2-0 της Σενεγάλης για την πρώτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Μουντιάλ.

Ο αγώνας είχε καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά. Στο 4′ ο Μπέργκβαϊν δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να απειλήσει. Λίγο αργότερα η ομάδα του Αλίου Σισέ είχε δύο καλές στιγμές με τον Σισέ του Ολυμπιακού και τον Ντιά.

Οι «οράνιε» έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου στο 20ο λεπτό. Ο Ντε Γιονγκ βρέθηκε ολομόναχος προ του Μεντί αλλά καθυστέρησε πολύ με αποτέλεσμα να κοπεί από την αντίπαλη άμυνα.

Στο 25΄ο Σαρ συνέκλινε και σούταρε αλλά η προσπάθειά του κόντραρε. Οι παίκτες του Φαν Χάαλ είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν φάσεις. Στο 40′ ο Μπέργκχοαυς σούταρε με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 53′ ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 65ο λεπτό ο Νόπερτ έκανε σπουδαία επέμβαση σε προσπάθεια του Ντιά.

Οι «οράνιε» δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Ο Γκάκπο έδωσε τη λύση για την ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ στο 84ο λεπτό. Ο επιθετικός της Αϊντχόφεν πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντε Γιονγκ και νίκησε τον Μεντί.

Λίγο αργότερα, ο Νόπερτ έδειξε τα αντανακλαστικά του σε προσπάθεια των Σενεγαλέζων. Οι τυπικά γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν την μπάλα αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Κλάασεν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Σενεγάλη (Σισέ): Ε. Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Σισέ, Ντιαλό (62′ Γιάκομπς), Ν. Μεντί, Ι. Γκέιγ, Κουγιατέ (74′ Α. Γκέιγ), Ντιατά (74′ Τζάκσον), Ντιά (69′ Σ. Ντιένγκ), Ι. Σαρ

Ολλανδία (Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Άκε, Μπλιντ, Φρ. ντε Γιονγκ, Χάκπο (90+4′ Ντε Ρον), Μπέρχαουζ (79′ Κόπμαϊνερς), Γιάνσεν (62′ Ντεπάι), Μπέρχβαϊν (79′ Κλάασεν)

πηγή:kathimerini.gr